Vegetarisch eten bij De Eerste Stap
Kinderopvang De Eerste Stap vangt op 40 locaties kinderen op. Onlangs maakte de organisatie op 8 dagopvang locaties de overstap naar een volledig vegetarische warme lunch voor alle kinderen. Deze overstap draagt bij aan een gezond eetpatroon voor kinderen en een duurzamere toekomst.
Marlien Joosse, regiomanager van De Eerste Stap, vertelt over deze keuze en de effecten op de kinderen, ouders en medewerkers.
Van broodmaaltijd naar warme lunch
“Tot voor kort kregen de kinderen tijdens de lunch een vegetarische broodmaaltijd,” vertelt Marlien. “Ouders konden er daarnaast voor kiezen om hun kind aan het eind van de dag een warme maaltijd te laten eten.”
Marlien merkte dat steeds meer ouders daarvoor kozen. “Dat is natuurlijk hartstikke fijn! Maar we hadden niet genoeg bezetting om voor grotere aantallen kinderen aan het einde van de dag een warme maaltijd te verzorgen."
Een warme lunch bleek voor De Eerste Stap een betere oplossing. "De warme maaltijd is de belangrijkste van de dag. Kinderen hebben overdag energie nodig en samen eten stimuleert hen om beter en gevarieerder te eten. Bovendien zorgt een warme lunch ervoor dat kinderen makkelijker de aanbevolen hoeveelheid groenten en voedingsstoffen binnenkrijgen."
Verantwoorde keuzes maken
De zoektocht naar een geschikte maaltijdleverancier werd dan ook zorgvuldig aangepakt. "We hebben meerdere aanbieders vergeleken op aspecten als het vegetarisch aanbod, allergievriendelijke opties, duurzaamheid, kosten en portiegrootte," legt Marlien uit. "Daarbij kwam apetito als beste uit de bus, mede omdat de maaltijden makkelijk te bereiden en te verdelen zijn."
De Eerste Stap kiest bij het invoeren van de warme lunch voor vegetarisch. Dit doet ze uit zorg voor de aarde, mens en natuur. Het zorgt voor minder gebruik van water, minder ontbossing en de uitstoot van broeikasgassen lager. "Samen maken we het verschil voor deze en toekomstige generaties."
Pilot en invoering
De overstap begon met een pilot op twee locaties. "De kinderen aten goed. Dat gaf ons het vertrouwen om verder uit te breiden," vertelt Marlien. "We hebben per locatie gekeken welke aanpassingen nodig waren. Zo zijn er extra huishoudelijke hulpen ingezet en hebben we nieuw servies aangeschaft. De kinderen eten nu van aardewerk of keramiek, dat beter schoon te maken is in de vaatwasser. Wij zien de meerwaarde van de warme lunch op de kinderopvang en hopen zo ons steentje bij te dragen aan eetgedrag en smaakontwikkeling van kinderen."
Het eetmoment en reacties
Rond 11:30 uur gaan de kinderen samen aan tafel. "Ze helpen mee met de tafel dekken en eten vervolgens samen. Na de maaltijd gaan sommige kinderen slapen, terwijl anderen rustig spelen.
De reacties zijn positief. "Kinderen eten over het algemeen goed," zegt Marlien. "Natuurlijk moeten sommige kinderen wennen aan nieuwe smaken, maar we stimuleren hen om te proeven. Vaak zie je na een tijdje dat ze andere smaken gaan waarderen. De maaltijden met linzenballetjes zijn de favoriet."
De pedagogisch medewerkers van De Eerste Stap ervaren meer rust tijdens de warme lunch dan met een broodmaaltijd. En de ouders? Die zijn ook tevreden. "Ze merken dat hun kinderen meer groenten eten en dat de druk op de avondmaaltijd afneemt. Natuurlijk waren er enkele ouders met twijfels, vooral omdat ze zich zorgen maakten of hun kind wel goed zou eten. Maar in de praktijk bleek dat de meeste kinderen goed aten en de zorgen verdwenen vanzelf."
Een passend menuplan samenstellen
De ondersteuning van apetito vindt Marlien heel fijn. "Van proeverijen voor ouders en medewerkers tot advies van de diëtist, alles werd goed begeleid. De samenwerking verloopt soepel en er wordt actief meegedacht over het menuplan.”
Naast het volledig vegetarische aanbod houdt De Eerste Stap uiteraard ook rekening met allergieën. Per locatie gebruiken we een voorstel van apetito - opgesteld door de diëtist - waarbij rekening is gehouden met de allergieën die op die locatie voorkomen.”
Advies voor andere kinderdagverblijven
“De invoering van de warme lunch vraagt enige voorbereiding. Omdat het voedingsbeleid wijzigt, begin je met een adviesaanvraag richting de Centrale Oudermissie. Daarna volgen de praktische zaken, zoals geschikte apparatuur, krachtstroom en voldoende ruimte voor opslag."
“Bij veranderingen kunnen ouders in eerste instantie kritisch zijn,” vertelt Marlien. “We hebben daarom bewust eerst op twee locaties een pilot gedaan. Zo konden we ervaring opdoen, eventuele knelpunten oplossen en laten zien hoe het in de praktijk werkt. Dat maakte de uitrol naar andere locaties een stuk eenvoudiger.”
“Zorg dat je op de eerste plaats de pedagogisch medewerkers goed informeert over het belang van gezonde voeding en welke rol zij daarbij spelen. Zij zijn de belangrijkste ambassadeurs richting ouders.”
“We hebben op de pilotlocaties gemerkt dat het overgrote deel van de ouders positief is over de warme lunch. Het is belangrijk om rekening te houden met eventuele vragen van ouders. Maar als je als organisatie kunt laten zien dat de kinderen goed eten, worden ouders vaak al snel enthousiast.”
Ook benieuwd naar JuniorVita?
Probeer de kwaliteit van JuniorVita zelf met een proefpakket. Uiteraard is een vrijblijvende proeverij op locatie ook mogelijk.
Meer informatie over JuniorVita >
